Top

COVID-19, a demencja

Zdrowa Strona Wiedzy / Medycyna  / COVID-19, a demencja

COVID-19, a demencja

Podróżnik, dziennikarz śledczy, wolny strzelec. Entuzjasta sportu, zdrowego jedzenia i długiego życia. Wolnościowiec, humanista, miłośnik zwierząt. Przeciwnik teorii spiskowych. Tropiciel prawdziwych spisków.

Najlepsze na rynku kwasy Omega 3 w postaci estrów z dużą dawką witaminy D3 na odporność!

Dlaczego bezpieczne kontakty towarzyskie są niezbędne dla zdrowia seniorów

  • Podczas pandemii COVID-19 wielu seniorów czuje się bardziej odizolowanych.
  • Chociaż dystans społeczny może zmniejszać ryzyko COVID-19, może również zagrażać ich zdrowiu w inny sposób.
  • Naukowcy odkryli, że interakcje społeczne odgrywają ważną rolę w utrzymywaniu pewnych obszarów mózgu w zdrowiu.
  • Niewystarczająca stymulacja społeczna może zwiększać ryzyko rozwoju demencji w starszym wieku. Znalezienie seniorom bezpieczniejszych sposobów zaangażowania społecznego może być korzystne w zapobieganiu tej chorobie.

Podczas pandemii COVID-19 wiele osób starszych – zwłaszcza przebywających w placówkach opiekuńczych – jest bardziej odizolowanych z powodu środków dystansowania społecznego.

Chociaż zasady te mają na celu zapewnienie im bezpieczeństwa, naukowcy twierdzą, że mogą narażać ich zdrowie w innych obszarach.

Według nowych badań interakcje społeczne odgrywają ważną rolę w utrzymywaniu pewnych obszarów mózgu w zdrowiu i dobrej kondycji.

Naukowcy twierdzą, że bez odpowiedniej stymulacji społecznej osoby starsze mogą być bardziej narażone na rozwój demencji.

Co wykazało badanie

Dr Cynthia Felix, MPH i jej zespół wykorzystali informacje na temat zaangażowania społecznego, które uzyskali od 293 osób, które wzięły udział w badaniu dotyczącym zdrowia, starzenia się i składu ciała.

Średnio uczestnicy badania mieli 83 lata.

Aby zbadać aktywność ich mózgu, naukowcy wykorzystali rodzaj czułego skanu obrazowania mózgu zwanego obrazowaniem tensorowym dyfuzji MRI.

Ten skan został użyty do zmierzenia integralności komórek mózgowych w części mózgu kojarzonej z zaangażowaniem społecznym.

Felix powiedziała, że zastosowanie tego typu skanowania było znaczące, ponieważ „nikt nigdy wcześniej nie badał integralności mikrostrukturalnej istoty szarej mózgu (komórki mózgowej) w odniesieniu do zaangażowania społecznego wśród osób starszych”.

„Czułe obrazowanie tensora dyfuzji (DTI) MRI, które zastosowaliśmy, może wykryć wczesne uszkodzenie komórek mózgowych, nawet jeśli konwencjonalny MRI może wyglądać normalnie” – powiedziała.

Ona i jej zespół odkryli, że większe zaangażowanie społeczne było związane z lepszą integralnością mikrostrukturalną.

Utrzymanie tej integralności jest ważne, ponieważ po śmierci komórek mózgowych zwykle następuje demencja.

Co to jest demencja?

Według dr Dylana Winta, demencja to pogorszenie funkcji poznawczych, które jest na tyle poważne, że utrudnia niezależne życie.

Wint powiedział, że jednym z najczęstszych objawów demencji jest utrata pamięci.

Opisał tę utratę pamięci jako „szybkie i całkowite zapominanie o wydarzeniach i zadaniach, problemy z kontrolowaniem działań w ciągu dnia, panowaniem nad datami, czy nieprawidłowe przyjmowanie leków i przegapianie wizyt, czy spotkań”.

Innymi objawami mogą być „problemy językowe, takie jak częste trudności z dobieraniem właściwych słów lub nierozumienie tego, co mówią inni; problemy z osądem, rozumowaniem, planowaniem oraz problemy wizualno-przestrzenne, takie jak brak możliwości nawigacji lub uczenia się nowych tras ”- powiedział Wint.

Jeśli dana osoba zaczyna wykazywać takie objawy, należy zbadać ją u lekarze pierwszego kontaktu, jak sugeruje Wint.

Jeśli chodzi o funkcje poznawcze, kluczowa jest ciągła stymulacja!

Felix powiedziała, że w kontekście plastyczności mózgu powszechnie przyjmuje się hipotezę, że bez ciągłej stymulacji komórki przestają prawidłowo funkcjonować lub fizycznie znikają.

Jak powiedziała, oznacza to, że musimy nadal wykorzystywać nasze komórki mózgowe, aby zachować ich zdrowie.

– Podobnie jak w przypadku regularnego wykorzystywania naszych mięśni, aby zapobiec ich atrofii, musimy używać naszego mózgu, aby zachować jego zdrowie – wyjaśniła.

Felix powiedziała również, że działania społeczne, takie jak spotkania z przyjaciółmi i rodziną, pozostawanie w związku małżeńskim, mieszkanie z inną osobą, uczęszczanie do kościoła, uczestniczenie w dyskusjach grupowych, praca i wolontariat mogą pomóc budować poczucie tożsamości społecznej.

Wint zasugerował, że podczas pandemii, kiedy interakcje społeczne mogą być bardziej ryzykowne, jedyne, co możemy zrobić, to „wykorzystać dobrodziejstwa technologii”.

Na przykład, zamiast spotykać się osobiście z ludźmi, starsi dorośli mogą bardziej polegać na regularnych rozmowach telefonicznych lub rozmowach wideo.

Jeśli chodzi o kontakty osobiste, Felix zaznaczyła: „Nie opowiadamy się za pochopnymi środkami; słowem kluczowym jest „równowaga” ”.

„Świadomość naszych odkryć może pomóc starszym dorosłym w zaplanowaniu zorganizowanego kalendarza społecznego w bezpieczny sposób z osobami, które dobrze znają i z którymi mogą bezpiecznie koegzystować” – dodała.

Zauważyła dalej: „To niekoniecznie wymaga dużych grup lub bardzo częstych interakcji”.

Inne sposoby ochrony przed demencją

Wint powiedział, że inne rodzaje czynności są również ważne dla utrzymania zdrowego mózgu i ochrony przed demencją.

W szczególności zwrócił uwagę na aktywność fizyczną.

„Zaleca się ćwiczenia aerobowe na umiarkowanym poziomie, trwające średnio 150 minut tygodniowo lub energiczne przez 100 minut tygodniowo” – powiedział Wint.

„Zajęcia poznawcze, które wymagają myślenia, planowania i reagowania – takie jak układanie puzzli, pisanie, podjęcie nowego hobby lub nauka nowych umiejętności są również pomocne”

„Nawet naprawianie rzeczy we własnym domu zamiast dzwonienia do osoby zajmującej się naprawą może być korzystne” – powiedział. „Wszystko, co wymaga zaangażowania i wyzwań dla mózgu, a zwłaszcza rzeczy, w których uczysz się czegoś nowego”.

„Chcemy, aby ludzie utrzymywali wysoki poziom aktywności społecznej, poznawczej i fizycznej” – dodał Wint.

Ponadto zasugerował, że jeśli nie możesz wykonywać jednego rodzaju czynności, nadal próbujesz wykonywać inne.

„Tak więc, jeśli nie możesz uzyskać pełnych 150 minut ćwiczeń aerobowych, możesz zamiast tego zaangażować się w równoważny czas innych aktywności społecznych lub poznawczych” – dodał Wint.

To, co najważniejsze

Wydaje się, że większa interakcja społeczna utrzymuje mózg w odpowiedniej formie.

Ponieważ śmierć komórek mózgowych może prowadzić do demencji, aktywne życie społeczne może odgrywać rolę w zapobieganiu osłabienia funkcji poznawczych wraz z wiekiem.

Podczas pandemii COVID-19 szczególnie ważne jest, aby osoby starsze miały bezpieczne sposoby na utrzymywanie kontaktów z innymi.

Jak jeszcze możemy pomóc mózgowi zachować najwyższą formę?

Poza aktywnością fizyczną i intelektualną i kontaktami społecznymi ogromną rolę odgrywają nasze nawyki żywieniowe i ogólna dbałość o zdrowie.

Używki, szczególnie alkohol w nadmiarze degradują komórki mózgowe, za to zdrowa dieta bogata w wielonienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3 (z których zbudowany jest w większości nasz mózg) potrafi utrzymywać go w najwyższej formie przez całe życie.

Jeżeli nie zdrowe tłuste ryby oceaniczne, awokado i ekologiczne jajka to dobra suplementacja jest tutaj kluczowa.

Najzdrowsze i najbezpieczniejsze są kwasy Omega 3 pochodzenia roślinnego (ALA), idealnie w formie estrów, które doskonale przyswajają się i najłatwiej docierają do wszystkich komórek.

Z badania przeprowadzonego na ponad tysiącu kobiet po 70. roku życia wynika, że te utrzymujące we krwi wyższy poziom kwasów Omega 3 po ośmiu latach miały mózgi o około 2 cm3 większe, niż kobiet z grupy o najniższym stężeniu tych związków.

Dbajmy więc o siebie już dziś i o naszych seniorów. Uczmy się, pracujmy, ćwiczmy i zdrowo odżywiajmy się. Utrzymujmy ze sobą bezpieczne kontakty osobiście, lub wirtualnie i nie zapominajmy o kwasach Omega 3, niezależnie od wieku.

https://www.healthline.com/health-news/covid-19-and-dementia-why-socializing-safely-is-vital-for-senior-health#The-bottom-line

https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C398957%2Ckwasy-omega-3-chronia-mozg-przed-kurczeniem-sie-na-starosc.html

Share
Olek Lipski

Podróżnik, dziennikarz śledczy, wolny strzelec. Entuzjasta sportu, zdrowego jedzenia i długiego życia. Wolnościowiec, humanista, miłośnik zwierząt. Przeciwnik teorii spiskowych. Tropiciel prawdziwych spisków.

No Comments

Post a Comment